Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 zile de ...

Buna ziua,

Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 zile de concediu de odihna pe motiv ca nu are inlocuitor.
Este legal?
Cum se poate rezolva favorabil o cerere de concediu ?
Exista vreun termen de timp in care sa se depuna o cerere de concediu astfel incat sa nu fie refuzata?
Multumesc
Motivele refuzului ar trebui sa se regăsească în regulamentul intern sau în ccm aplicabil.

În legislație nu exista reglementate situațiile în care se poate refuza o astfel de cerere.