avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 zile de ...

Buna ziua,

Mi-a fost refuzata aprobarea cererii de 2 zile de concediu de odihna pe motiv ca nu are inlocuitor.
Este legal?
Cum se poate rezolva favorabil o cerere de concediu ?
Exista vreun termen de timp in care sa se depuna o cerere de concediu astfel incat sa nu fie refuzata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 13 Aprilie 2022
Motivele refuzului ar trebui sa se regăsească în regulamentul intern sau în ccm aplicabil.

În legislație nu exista reglementate situațiile în care se poate refuza o astfel de cerere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz dat de companie in cazul unui preaviz dat de companie: ... SANTIER SANTIER Preaviz dat de companie In cazul unui preaviz dat de companie: 1. daca solicit CO si acestia nu il accepta (din x motive reale sau nu) pot fi obligati in ... (vezi toată discuția)
Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere ... Herbert Amagdalinei Herbert Amagdalinei Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere cand cineva se căsătorește... pot sa imi iau liber acele 5 zile exact la data căsătoriei ... (vezi toată discuția)
Cerere de concediu odiha - cu cat timp inainte? smeagull smeagull Buna dimineata, Intrebarea se refera la o firma in care - din pacate - nu exista planificari ale concediilor de odihna facute in avans (de aici si ... (vezi toată discuția)