avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Vreau sa cumpar un teren intravilan . Pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Vreau sa cumpar un teren intravilan . Pe titlul de ...

Buna ziua! Vreau sa cumpar un teren intravilan . Pe titlul de proprietate este o persoana X care nu a avut copii si nici sot. Parintii si fratele ei au decedat inaintea sa. Fratele ei a avut 2 copii dintre care unul a murit de curand si unul este in viata. Cel care este in viata sta mai mult plecat in strainatate si vrea sa imi faca procura pentru a face toate demersurile necesare dezbaterii succesiunii. Eu sunt cumparatoarea si as vrea sa ma asigur ca dupa ce am sa fac toate demersurile si nepotul persoanei X dupa titlu de proprietate o sa devina proprietar, acesta sa incheie si contractul de vanzare-cumparare cu mine. Ce pot sa fac in acest sens? Sper ca m-am facut inteleasa. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:45, 14 Aprilie 2022
Nepotul decedat (de la frate) a fost casatorit? Are copii?
Nu a fostcasatorit si nu are copii.

raluk0207 a scris:

Nepotul decedat (de la frate) a fost casatorit? Are copii?

Pai ar trebui dezbătute doua succesiuni.
Prima, după X, moștenitori fiind cei doi nepoți.
Și a doua după nepotul decedat, moștenitor fiind fratele acestuia.
El poate sa va imputerniceasca pe dvs sa îl reprezentati la dezbaterea celor doua succesiuni si eventual sa va ocupati de formalitățile premergătoare vanzarii, printr-o procura pe care o poate întocmi la orice notar din România sau dacă se afla în străinătate, la Ambasada/Consulat.
După ce obțineți cele doua certificate de moștenitor, trebuie întocmită documentația cadastrala, intabulate certificatele de moștenitor și ulterior puteți încheia vânzarea.
La vânzare, fie vine personal, fie imputerniceste alta persoana.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator
Acum cand o sa imi faca procura, cum ma pot asigura ca dupa finalizarea succesiunii , vanzarea se va face cu mine? As vrea sa ii dau si o suma mica de bani inainte.
raluk0207 a scris:

Pai ar trebui dezbătute doua succesiuni.
Prima, după X, moștenitori fiind cei doi nepoți.
Și a doua după nepotul decedat, moștenitor fiind fratele acestuia.
El poate sa va imputerniceasca pe dvs sa îl reprezentati la dezbaterea celor doua succesiuni si eventual sa va ocupati de formalitățile premergătoare vanzarii, printr-o procura pe care o poate întocmi la orice notar din România sau dacă se afla în străinătate, la Ambasada/Consulat.
După ce obțineți cele doua certificate de moștenitor, trebuie întocmită documentația cadastrala, intabulate certificatele de moștenitor și ulterior puteți încheia vânzarea.
La vânzare, fie vine personal, fie imputerniceste alta persoana.

Nu va puteți asigura.
De aceea, este bine sa nu ii dați bani înainte.
Nici nu aveți de ce și pe ce. Omul nu are acte de proprietate și nu are lucrurile rezolvate.
Legal, vânzătorul are obligația sa aibă acte de proprietate și sa pună la dispoziție toată documentația necesara vânzării.
Sunt unele lucruri, care nu pot fi făcute prin corespondenta, stand în fund pe scaun și primind bani.
Dacă va convine situația asta...dati-i avans. Dar sunt șanse foarte mari sa nu va mai recuperați banii.

Alte discuții în legătură

Promisiune de plata inainte de dezbaterea succesiunii.buna seara. vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul ... Madametuso Madametuso Buna seara. Vreau sa cumpar un teren intravilan si vanzatorul este singurul mostenitor si nu a dezbatut succesiunea dupa matusa lui ( aceasta nu a fost ... (vezi toată discuția)
Legal eu pot cumpara o casa de la cineva care este mort? anca medina anca medina stiu ca este absurda intrebarea,dar vreau sa cumpar o casa care inca nu este intabulata pe cine pe cine vrea sa mi-o vanda.succesorii ar fii defapt nora ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii cu 2 mostenitori plecati din tara Epuree Epuree Pentru dezbaterea succesiunii 2 mostenitori sunt plecati din tara (Irlanda si Cipru). Cum ar fi mai bine sa procedez cu cei din afara tarii, sa dea ... (vezi toată discuția)