Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentantul într-un proces civil (persoană ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentantul într-un proces civil (persoană fizică)

Într-un proces civil se poate schimba reprezentantul la recurs? Ce acte trebuie să depună reprezentantul, respectiv noul reprezentant la dosar?
Buna seara!

Va referiti la reprezentant legal? Reprezentant conventional?

Bună ziua!
M-am referit la dovada calității de reprezentant pentru persoana care a semnat cererea de chemare în judecată.
Este obligatoriu ca reprezentantul să aibă același domiciliu cu reclamantul?
Menționez că că persoana în numele căreia s-a deschis procesul suferă de demență vascuara și a și a câștigat procesul în prima instanță.
Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna seara!

Va referiti la reprezentant legal? Reprezentant conventional?

Dovada calitatii de reprezentant a persoanei fizice o faceti fie cu o imputernicire avocatiala, fie cu un mandat special acordat pentru respectivul dosar printr o procura notariala.

Semnatura pe cerere poate fi suplinita si de persoana fizica (in lipsa dovezii calitatii de reprezentant), cu conditia ca persoana in cauza sa aiba discernamant si sa nu fi fost pusa sub interdictie.
Reprezentant convențional.

Manuela Rășină, administrator