Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu gândaci în apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu gândaci în apartament

Bună ziua, dețin un apartment dat in chirie, iar de când a venit căldură chiriașii se plâng ca au gândaci și amenință ca pleacă. Problema provine din beci deoarece sunt cateva încăperi cu umiditate mare care favorizează apariția gândacilor și ar fi nevoie de o renovare. Ma interesează în mod legal cum pot determina asociația (inclusiv dacă exista varianta prin instanta) sa demareze un proiect de renovare ca altfel nu va dori nimeni sa se mute. Va mulțumesc
Mihai117, utilizator
Asociatia trebuie sa rezolve problema dezinsectiei in subsol, dvs. trebuie sa va faceti dezinsectie in apartament si reparatia (inchiderea) tuturor posibilelor cai de acces in apartament, pentru gindaci. Instalati in plus si capcane speciale pentru ei, pina rezolvati problema. Cind capcanele nu mai colecteaza gindaci, inseamna ca ati rezolvat.

In plus asociatia trebuie sa informeze fiecare proprietar sa-si rezolve dezinsectia apartamentelor. Doar asa se va rezolva problema pe scara respectiva.
latka, utilizator
Mulțumesc, am vorbit deja cu o forma de dezinsecție sa vina sa facă în apartament, dar dacă asociația nu rezolva problema în beci exista riscul ca după un timp sa reapară. As dori sa determin asociația sa ia masuri cât mai repede

latka a scris:

Asociatia trebuie sa rezolve problema dezinsectiei in subsol, dvs. trebuie sa va faceti dezinsectie in apartament si reparatia (inchiderea) tuturor posibilelor cai de acces in apartament, pentru gindaci. Instalati in plus si capcane speciale pentru ei, pina rezolvati problema. Cind capcanele nu mai colecteaza gindaci, inseamna ca ati rezolvat.

In plus asociatia trebuie sa informeze fiecare proprietar sa-si rezolve dezinsectia apartamentelor. Doar asa se va rezolva problema pe scara respectiva.

Prima data va adresati in scris presedintelui de asociatie cu aceasta solicitare, daca nu va raspunde sau nu sunteti multumit de raspuns faceti reclamatie la DSVSA din judetul dvs.
Mulțumesc

latka a scris:

Prima data va adresati in scris presedintelui de asociatie cu aceasta solicitare, daca nu va raspunde sau nu sunteti multumit de raspuns faceti reclamatie la DSVSA din judetul dvs.

Subsolul tehnic reprezinta parte comuna a carui administrare si asigurare stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Initial sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa desfasore demersuri pentru deratizare
Daca va condfruntati cu dezinteres din partea presedintelui de asociatie,sesizati oficial autoritatea de sanatate publica