Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe pentru mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe pentru mostenire

Buna ziua!
Conform certificatului de mostenitor, sotia mea si sora ei, isi mostenesc parintii in cote egale, Dupa ce s-au asigurat ca toate actele (intabulare, schita cadastrala, extras de carte funciara, impozit anual ) sunt la zi, au decis sa imparta mostenirea in felul urmator: sotia mea primeste de la sora, o suma de bani (18.000 Euro) iar sora ramane cu imobilul mostenit.
Am dori sa aflam daca la acesti 18000 va trebui sa platim impozit sau alte taxe? Si care este calea legala prin care putem face aceasta impartire?
Va multumesc pentru informatii si timpul acordat!
JCAdrian, utilizator
Calea legala este dezbaterea succesiunii daca nu a fost facuta si partajul amiabil la notar..
In baza certificatului de moștenitor, pot încheia la notariat un act de partaj voluntar.
Cumnata ia imobilul, iar soția primește sulta, suma convenita.