Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E ADEVARAT CA DACA PLATESTI IMPOZITUL LA UN BUN TEREN ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E ADEVARAT CA DACA PLATESTI IMPOZITUL LA UN BUN TEREN CASA DUPA ...

E ADEVARAT CA DACA PLATESTI IMPOZITUL LA UN BUN TEREN CASA DUPA CATI ANI POTI DEVENI PROPIETAR
Offtopic::
@ angelica, va rog sa respectați regulamentul forumului si sa nu mai scrieti cu majuscule, mulțumesc!
Nu-i chiar așa de simplu... ca să plătești impozitul pe numele tău la respectivul teren, trebuie să fii luat în evidență de organul fiscal, care o face doar în baza unor acte doveditoare a dreptului de proprietate. Dacă este vorba de un teren deținut dinainte de 1989, pentru care nu există act de proprietate emis încă, dar s-a plătit impozitul pentru cel puțin 30 de ani, se poate încerca o acțiune în uzucapiune, însă trebuie identificat fostul proprietar, care are calitatea de pârât în cadrul acțiunii judecătorești.