avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Am ajuns cu sotul meu la un consens.Dorim sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Am ajuns cu sotul meu la un consens.Dorim sa facem ...

Buna ziua.Am ajuns cu sotul meu la un consens.Dorim sa facem separare de bunuri ,fara sa divortam,el cedandu mi partea lui din proprietate…Se poate realiza la notar daca avem un copil minor?Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:49, 18 Aprilie 2022
Buna ziua,
Da, se poate.
Prin "separare de bunuri" la ce va referiti mai exact?
La partaj?
Sau la o conventie matrimoniala de separatie de bunuri?
Sunt chestii total diferite.
Sotul doreste sa nu mai aiba nici o pretentie la casa cumparata impreuna ,prin urmare sa mi cedeze partea lui mie.Acum m ai departe sincer nu ma pricep in ce mod se poate realiza acest act.A ti putea sa mi da ti mai multe detalii daca va rog atat despre partaj cat si despre conventia matrimoniala de separatie de bunuri?
Sotul doreste sa nu mai aiba nici o pretentie la casa cumparata impreuna ,prin urmare sa mi cedeze partea lui mie.Acum m ai departe sincer nu ma pricep in ce mod se poate realiza acest act.A ti putea sa mi da ti mai multe detalii daca va rog atat despre partaj cat si despre conventia matrimoniala de separatie de bunuri?
Dvs sunteți căsătoriți acum sub regimul comunitatii legale de bunuri.
Asta înseamnă că tot ce cumpărați împreună în timpul căsătoriei este bun comun în devălmăşie (devălmăşie = bunul este proprietatea ambilor, dar fără ca fiecare soț sa aibă o cota parte determinata).

Convențiile matrimoniale sunt o excepție de la acest regim și produc efecte numai pentru viitor.
Ele nu vizează bunurile deja dobândite.
Convenția matrimoniala de separație de bunuri presupune ca tot ceea ce cumpără fiecare, singur, în timpul căsătoriei este bunul sau propriu.
Puteți cumpăra și împreună, dar bunurile achiziționate nu mai sunt deținute în devălmăşie, ci pe cote părți determinate.

Partajul înseamnă împărțirea bunurilor comune pe care le aveți în prezent.
Ca sa va lase soțul "partea lui" întâi trebuie stabilita.
Se incheie un act notarial prin care se lichidează regimul comunitatii legale și se stabilește cota fiecăruia.
Ulterior, partajul se realizează sub forma: unul din soți ia întregul bun și ii achita celuilalt o sulta.
Deci, teoretic, în schimbul părții sale, dvs ar trebui sa ii achitați soțului o suma.
Asta înseamnă partajul.

Dacă soțul nu are pretentia la vreo suma și va transmite cota lui, cu titlu gratuit, actul de fapt este o donație.
Și un contract de donație ar trebui sa încheiați.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare intre soti andriana11 andriana11 Buna ziua, As dori sa stiu daca sotii isi pot vinde unul altuia proprietatile pe care le-au dobandit in timpul casatoriei si daca da ce anume ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de un sot Mara 30 Mara 30 Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sunt casatorita de 4 ani si doresc sa imi cumpar o casa care doresc [b]sa fie doar bunul meu propriu[/b], deoarece banii imi ... (vezi toată discuția)
Cota parte proprietate si modificare cota parte Mihaivl1 Mihaivl1 Buna ziua, Eu impreuna cu sotia dorim sa achizitionam un imobil. Parintii sotiei vor sa ne sprijine cu o suma de bani, pe care sa ii transmita sotiei prin ... (vezi toată discuția)