Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .daca detin o expertiza cadastrala in cadrul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .daca detin o expertiza cadastrala in cadrul unui proces ...

Buna ziua .daca detin o expertiza cadastrala in cadrul unui proces finalizat de mai multi ani,mai trebuie sa fac un cadastru sistematic sau sporadic,daca cele trei nu se potrivesc. ce ar fi de facut pentru ca desi terenul nu se misca suprapuneri cu vecinii pot exista sau erori ale limitelor de hotar.
Buna ziua.
Cadastrul se face o data si bine! Nu sistematic sau sporadic.
In urma efectuarii cadastrului, terenul se intabuleaza la OCPI, se da numar cadastral si gata.
Expetiza cadastrala nu are legatura cu cadastrul terenului ce-l detineti. In baza expertizei cadastrale nu se poate intabula terenul la OCPI.
Buna ziua.Nu vad de ce nu s-ar putea cadastra in baza raportului de expertiza pentru ca din acest raport rezulta vecinatatile ,masurarea terenului ,plan de amplasament si situatie ,iar acest raport a fost intocmit de catre un specialist desemnat de instanta,acest lucru l-ar face orice alt cadastrist.Dar problema de fapt o reprezinta imposibilitatea aducerii unui cadastrist pentru efectuarea lucrari deoarece in procesul sus mentionat sunt dispuse si doua obligatii de ridicare a unor garduria doi debitori pe obligatia de a facefapt ce nu sa intamplat..In dispozitivul hotarari era prevazut si modificarea titluripor de proprietate ale celor doi debitori fapt ce sa intamplat destul de tarziu in opinia mea.In prezent este pe rol o actiune de executare silita pentru obligatia de ridicare a gardurilorprin aceasta eu pot sa-mi reintregesc suprafata de teren inscrisa in titlu de proprietate si certificatul de mostenitor.