Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Suntem un bloc cu 12 apartamente si doua ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Suntem un bloc cu 12 apartamente si doua scari. La ...

Buna ziua.
Suntem un bloc cu 12 apartamente si doua scari.
La scara A, patru din cei 6 proprietari de apartament, si-au montat apometre . La scara B nu si-a montat nimeni apometre pentru contorizarea consumului in apartament.
Cei cu apometre spun ca vor plati numai ce indica apometrele.
Legea 196 spune ca plata apei se face pe numar de persoane.
Am citit ca daca toti au apartamentele contorizate atunci se poate face conventie de plata cu Apa Nova. Cum trebuie sa facem repartizarea consumului de apa in situatia in care nu au toti apometre?
Care este procedura legala?
Procedura legala e sa aveti toti apometre.
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]
Pina nu au toti apometre, cei care nu au platesc la pausal.
Dupa aceea, se declara lunar indexul apometrelor si se calculeaza consumul fiecaruia.
latka, utilizator

Paulolt a scris:

Legea 196 spune ca plata apei se face pe numar de persoane.

Daca consumatorii sunt contorizati calculul se face functie de index lunar
Atat timp cat exista contract furnizare utilitati intre furnizor si asociatie de proprietari ,numai in anumite conditii se incheie conventii individuale care implica costuri suplimentare pentru consumatori