Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre promisiunea de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre promisiunea de vanzare

Intentionez sa cumpar o casa. Proprietarul a extins casa fara autorizatie de constructie. La acest moment el este in coma si nu mai are mult de trait. Fetele lui se ocupa in prezent de rezolvarea problemei si intocmirea noului cadastru. Avand in vedere ca va dura realizarea cadastrului si succesiunea, spre a nu pierde casa, este indicat sa fac o promisiune de vanzare cu plata avansului corespunzator? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Si cine sa semneze promisiunea, daca proprietarul e in coma?
Sotia, ca sunt ambii proprietari. E legal?

nu poate promite sotia ce o sa trebuiasca sa va vanda amandoi, cred ca va incurca
gi-jane2, moderator

pesca_ru a scris:

Sotia, ca sunt ambii proprietari. E legal?

Nu.
Trebuie semnatura si acordul ambilor.