avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre promisiunea de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre promisiunea de vanzare

Despre promisiunea de vanzare


Intentionez sa cumpar o casa. Proprietarul a extins casa fara autorizatie de constructie. La acest moment el este in coma si nu mai are mult de trait. Fetele lui se ocupa in prezent de rezolvarea problemei si intocmirea noului cadastru. Avand in vedere ca va dura realizarea cadastrului si succesiunea, spre a nu pierde casa, este indicat sa fac o promisiune de vanzare cu plata avansului corespunzator? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:29, 21 Aprilie 2022
Si cine sa semneze promisiunea, daca proprietarul e in coma?
Sotia, ca sunt ambii proprietari. E legal?


nu poate promite sotia ce o sa trebuiasca sa va vanda amandoi, cred ca va incurca
Ultima modificare: Marți, 19 Aprilie 2022
gi-jane2, moderator


pesca_ru a scris:

Sotia, ca sunt ambii proprietari. E legal?


Nu.
Trebuie semnatura si acordul ambilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract credit prima casa jomini jomini Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am depus dosarul pentru a accesa un credit Prima Casa. Mi-a fost aprobat de catre banca, totul este ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui imobil aflat in indiviziune ancristida ancristida Buna ziua, as dori sa stiu procedura in acest caz. Mai exact, se poate vinde un imobil aflat in proprietatea indiviza a 2 mostenitori? Nu mai trebuie facuta ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa camelia_b camelia_b Buna, Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. ... (vezi toată discuția)