Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am o situatie legata de achizitionarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am o situatie legata de achizitionarea unei masini ...

Buna ziua,
Am o situatie legata de achizitionarea unei masini noi de la un dealer autorizat.
Pentru inceput, mi-a fost cerut un avans minim pentru a putea comanda masina. In al doilea rand, am platit si pentru tichetele rabla.
Domnul care s-a ocupat de aceste situatii nu este interesat sa ne ofere suport, sa ne spuna data de livrare a masinii si multe altele.
Se poate face ceva pe cale juridica avand in vedere ca reprezentantul de vanzari nu isi respecta partea. Se pot recupera banii? Se poate actiona cumva juridic?
Multumesc.
Astept cu interes raspunsul dvs.
Este posibil să nu știe nici el data livrării. Sunt probleme mari la nivel mondial cu semiconductorii. Vreți să vă mintă? Dacă e dealer autorizat sigur are acces la date.
Banii de la Rabla nu se pot recupera fiindcă sunt înregistrați în contul producătorului. Încercați să găsiți o mașină la același dealer. E complicat
adriandimitriu, utilizator