Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Am un gard despartitor cu un vecin . ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Am un gard despartitor cu un vecin . Gardul este ...

Buna ziua ,

Am un gard despartitor cu un vecin . Gardul este vechi facut din scanduri de lemn , cu spatiimari intre ele etc.

A tot incercat el sa peteceasca dar intra cainii lui la mine in curte , mi-au intrat si gainile de cateva ori etc. Curtea lui arata estetic intr-un anumit fel , e plin de mizerie si gunoaie...

Am avut mai multe discutii dar vecinul a devenit recalcitrant, a trecut la amenintari si este momentan greu sa discut cu el.

Ce ma intereseaza pe mine daca eu pot in mod unilateral sa intaresc gardul respectiv cu o plasa de sarma si sa pun o folie de umbrire pe acesta.

Multumesc.

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg de aici ca eu am dreptul sa efectuez reparatii si imbunatatiri la gard din partea mea fara a trece pe proprietatea lui ?

Dar folia de umbrire exista vreo prevedere legata de asta care ar putea sa o invoce, gen lumina mai putina la el in curte din cauza foliei ?

Multumesc.
de ce nu va faceti dvs gardul dvs la dvs in curte, pierdeti maxim 20 cm