Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La Asociația noastră de proprietari gunoiul menajer ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La Asociația noastră de proprietari gunoiul menajer este calculat ...

La Asociația noastră de proprietari gunoiul menajer este calculat pe nr de persoane.Deoarece în multe apartamente nu locuiește nimeni pe perioade lungi de timp,dece Romprestul calculează pe nr de pers unde ii include și pe cei ce nu locuiesc.Fiind asociație, persoana juridică dece nu se poate factura cantitatea ridicată adică mc?
cum adica calculeaza nr de persoane si ii include si pe cei care nu locuiesc?

contractual aveti un nr de persoane declarat si acesta se poate modifica (la urban se poate modifica contractul, trimestrial de ex in baza listelor de intretinere)
Varianta impunerii taxei de habitat aferent numar de persoane este des intalnita atat la persoane fizice cat si juridice
Consiliul local prin HCLM decid modalitatea de impunere
Exista localitati unde taxa de salubritate se achita la numar persoane si se impune din oficiu cel putin o persoana chiar daca la adresa respectiva nu locuieste nimeni
In speta ,calcularea taxei de habitat la numar persoane in cazul asociatiei de proprietari face obiectul unui raport juridic unde ar trebui sa existe consemnat inclusiv temeiul legal
Verificati responsabil contractul de prestari servicii si eventual aveti dreptul sa il atacati in instanta ca parte prejudiciata
Varianta impunerii taxei de habitat aferent numar de persoane este des intalnita atat la persoane fizice cat si juridice
Consiliul local prin HCLM decid modalitatea de impunere
Exista localitati unde taxa de salubritate se achita la numar persoane si se impune din oficiu cel putin o persoana chiar daca la adresa respectiva nu locuieste nimeni
In speta ,calcularea taxei de habitat la numar persoane in cazul asociatiei de proprietari face obiectul unui raport juridic unde ar trebui sa existe consemnat inclusiv temeiul legal
Verificati responsabil contractul de prestari servicii si eventual aveti dreptul sa il atacati in instanta ca parte prejudiciata