Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Consiliul Local ma someaza cu aplicarea unei amenzi si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Consiliul Local ma someaza cu aplicarea unei amenzi si nu inteleg de ce

Buna ziua,
Detin o proprietate privata(casa)in mun.Caransebes, si sunt somat de Consiliul local sa inchei contract de prestari servicii cu firma locala de salubritate in conditiile in care:
-suntem pensionari si locuim preponderent la alta adresa(casa socrilor) din alta
localitate;
-la adresa la care sunt somat nu locuiesc persoane si nu se desfasoara activitati
care produc deseuri.
Ce-i de facut?
Multumesc.Gicu Costescu.
Este o practica des intalnita la autoritatile locale ,care pentru asigurarea de sume la buget,impun incheierea contractelor de habitat=salubrizare
In anumite orase aceasta taxa a fost desfiintata prin hotarare irevocabila a instantei
Pentru lamuriri,solicitati si parcurgeti hotararea de consiliu local care impune aceasta taxa pentru a constata daca sunt prevazute exceptii sau derogari,conditionat de calitatea titularului=pensionar,beneficiar de lege speciala,