avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia poate deveni mai mică după recalculare? ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia poate deveni mai mică după recalculare? Întreb, fiindcă ...

Pensia poate deveni mai mică după recalculare?
Întreb, fiindcă se tot vorbește de recalcularea pensiilor după noua lege care va fi elaborată după PNNR.
Cel mai recent răspuns: alexandrugeorgescu1 , utilizator 16:03, 27 Aprilie 2022
Pentru mai multe informații despre situația recalculării pensiilor , vă rog să accesați linkul următor: www.avocatnet.ro/articol_581...
Am citit materialul pe care l-ați postat, dar nu m-am lămurit cu privire la ce am întrebat.
Voiam sa știu dacă o pensie poate deveni mai mica după recalculare.
Da, din recalculare poate deveni pensia mai mică, dar rămâne în plată pensia anterioară mai mare.
Ok. Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie militara de urmas SUCIU_CRISTINA SUCIU_CRISTINA Buna ziua Mama mea are 74 de ani si beneficiaza de pensie militara de urmas din anul 1984, as dori sa ma informati daca trebuie sa depuna cerere pentru ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas militara kontikki kontikki Bunica mea beneficiaza de pensie de urmas dupa bunicul meu, pensionat anticipat in 1983. Din ce \"se zvoneste\", se pare ca \"s-au intamplat\" recalculari ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor militare conform legii nr. 119/2010 stan  gigi stan gigi Stie cineva cum se vor recalcula pensiile militare de la 01.07.2010. Mai mari de 3.000 lei, mai mici de 3.000 lei (vezi toată discuția)