Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5%

Buna ziua!
Sotul meu a cumparat o locuinta cu TVA 5% pentru care am declarat ca renunt la orice pretentie, fondurile fiind furnizate de mama ta. Practic a cumparat fiind casatorit, insa este numai proproietatea sa.
Am vrea sa cumparam impreuna o casa, insa nu stim daca ne mai incadram la TVA de 5%, ma puteti ajuta cu aceasta informatie?
Mentionez ca eu nu am beneficiat niciodata de aceasta facilitate fiscala.
Multumesc

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Ce valoare avea locuinta cumparata de sotul dvs cu 5% ?

49.500 EUR
Da e in regula daca gasiti o locuinta sub aceasta valoare de 700.000 lei , puteti beneficia de TVA 5%,