avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Tatalui meu i s-a facut un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Tatalui meu i s-a facut un contract de donatie cu ...

Buna ziua ! Tatalui meu i s-a facut un contract de donatie cu uzufuct viager, acesta ( tatal meu)in cele din urma a decedat . Se mai poate anula acest act de catre mama lui? Va mentionez cateva aspecte din contract” eu donatoarea declar ca mai am si alti mostenitori rezervatari , mi s-a pus in vedere de catre notarul public dispozitiile referitoare la rezerva succesorala si precizez ca donatia este lipsita de raport” , Eu donatarul subt de acord cu preluarea debitelor de intretinere si cele de la energia electrica aferente imobilului ce face obiectul prezentului contract” Mentionez ca fratele tatalui si-a primit partea prin contract de vanzare cumparare intre tatal meu vitreg si mama mea naturala.
Cel mai recent răspuns: Madametuso , utilizator 14:27, 29 Aprilie 2022
nici anula, nici revoca.
dvs ( impreuna eventual cu sotia tatalui si alti frati, daca e cazul) veti mosteni ce avea tata.
Chiar daca este mentionat in contract faptul ca are mostenitori rezervatari dar, care mentionez ca si-a primit un alt imobil care apartinea parintilor ( tatal vitreg si mana naturala a tatalui meu respectiv parinti naturali ai fratelui meu) cu contract de vanzare cumparare? Are vreo importanta ca este mentionat faptul ca este scutit de raport?

gi-jane2 a scris:

nici anula, nici revoca.
dvs ( impreuna eventual cu sotia tatalui si alti frati, daca e cazul) veti mosteni ce avea tata.

bunica nu are ce face. Dupa ce moare ea, daca tatal mai avea frati, acestia pot ataca actul si ramane de vazut ce va iesi.
ce ziceti dvs ca a primit cu contract de vanzare, cf actului nu a primit, ci a cumparat, deci nu conteaza
Ce ne sfatuiti sa facem in acest caz? Ne ajuta daca dezbatem succesiunea dupa tata si eventual fratele da o declaratie ca si-a primit partea?

gi-jane2 a scris:

bunica nu are ce face. Dupa ce moare ea, daca tatal mai avea frati, acestia pot ataca actul si ramane de vazut ce va iesi.
ce ziceti dvs ca a primit cu contract de vanzare, cf actului nu a primit, ci a cumparat, deci nu conteaza

nu, nu va ajuta vreo declaratie de a unchiului ca nu il priveste pe el mostenirea tatalui, nu e mostenitoarea lui, ci a bunicii.
dezbateti succesiunea dupa tata si punct.

Alte discuții în legătură

Succesiune loredana2009 loredana2009 Suntem 3 frati (majori), tata a murit la sfarsitul anului trecut vrem sa deschidem succesiunea. Dar TATA NU SI-A FACUT SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA PARINTILOR LUI, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ma numesc gheorghe cristian si as vrea sa va adresez ... Gheorghecristian663 Gheorghecristian663 Buna ziua. Ma numesc Gheorghe Cristian si as vrea sa va adresez urmatoarea problema: Tatal meu a primit un apartament de la mama lui, printr-un contract de ... (vezi toată discuția)
Contract donație teren Nick 3791 Nick 3791 Tatăl meu a moștenit o suprafață de teren (decedați ambii părinții) fiind unicul moștenitor.Din prima căsătorie a lui ,am rezultat trei copii,din a ... (vezi toată discuția)