Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cod rutier Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cod rutier Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, eu nefiind ...

cod rutier
Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, eu neffind conducator auto, am urmatoarele nelamuriri:
1.Pentru copii de 4 ani(inaltime sub 1,35 m) este obligatoriu scaunul in autoturism sau poate fi si varianta ,,cineva sta cu ei in spate,,
2.Poti da masina copilului s-o conduca din cand in cand, fara sa anunti la politie sau alte proceduri(asigurari ...)
multumesc!
sub i.35 obligatoriu in scunel special
iar masina se poate da copilului s-o conduca daca acesta are permis de conducere pt acea categorie de autovehicul, banuiesc ca nu va referiti la cel de 4 ani.
gi-jane2, moderator
,,copilul,, caruia ii dam masina are permis, insa am auzit la tv despre ,,chestiunile,, din intrebare, adica daca trebuie anuntat la politie sau facuta asigurare pe numele lui
nu