avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cod rutier Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cod rutier Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, eu nefiind ...

cod rutier
Buna ziua, desi am citit prin codul rutier, eu neffind conducator auto, am urmatoarele nelamuriri:
1.Pentru copii de 4 ani(inaltime sub 1,35 m) este obligatoriu scaunul in autoturism sau poate fi si varianta ,,cineva sta cu ei in spate,,
2.Poti da masina copilului s-o conduca din cand in cand, fara sa anunti la politie sau alte proceduri(asigurari ...)
multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:57, 28 Aprilie 2022
sub i.35 obligatoriu in scunel special
iar masina se poate da copilului s-o conduca daca acesta are permis de conducere pt acea categorie de autovehicul, banuiesc ca nu va referiti la cel de 4 ani.
Ultima modificare: Joi, 28 Aprilie 2022
gi-jane2, moderator
,,copilul,, caruia ii dam masina are permis, insa am auzit la tv despre ,,chestiunile,, din intrebare, adica daca trebuie anuntat la politie sau facuta asigurare pe numele lui
nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Centura de siguranta matheendre matheendre este obligat politistul rutier sa poarte centura de siguranta in masina politiei cind circula pe drumul public? (vezi toată discuția)
Legea vamala - numar de persoane in autoturism panczihajnal panczihajnal vreau sa ma duc in ungaria cu autoturismul proprie[dacia super nova ]dar suntem 5 persoane maturi si un copil de 2 ani jumate ...as vrea sa stiu daca se pote ... (vezi toată discuția)
Trebuie pusa centura de siguranta in taxi / calator pe scaun dreapra sofer? zdanut zdanut Buna ziua, Circul mereu cu masini TAXI mici. Calatorind pe scaunul din dreapta soferului, de fiecare data caut sa-mi pun centura, pentru siguranta mea si ... (vezi toată discuția)