Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venituri din contract de inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venituri din contract de inchiriere

Am un apartament pe care il inchiriez cu contract de inchiriere de la 01.05.2022. Trebuie sa il declar undeva? De la ce suma se depune declaratia unica de venituri si in ce an o voi depune?
in 30 zile de la 01.05.2022 trebuie sa depuneti Declaratia unica cu sumele de pe contract pentru anul 2022.
Care e suma lunara cf contract ?
300 euro este suma.
300 x 8 luni = 2400 euro /an - iar 40% sunt cheltuieli deductibile adica 960 euro .

Deci venit net impozabil : 2400- 960 = 1440 euro
Impozit 10% = 144 euro
Curs BNR din ziua precedenta depunerii Declaratiei unice.

CAS si CASS nu se datoreaza .
Multumesc frumos