avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venituri din contract de inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venituri din contract de inchiriere

venituri din contract de inchiriere
Am un apartament pe care il inchiriez cu contract de inchiriere de la 01.05.2022. Trebuie sa il declar undeva? De la ce suma se depune declaratia unica de venituri si in ce an o voi depune?
Cel mai recent răspuns: e5ima , utilizator 15:04, 2 Mai 2022
in 30 zile de la 01.05.2022 trebuie sa depuneti Declaratia unica cu sumele de pe contract pentru anul 2022.
Care e suma lunara cf contract ?
300 euro este suma.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
300 x 8 luni = 2400 euro /an - iar 40% sunt cheltuieli deductibile adica 960 euro .

Deci venit net impozabil : 2400- 960 = 1440 euro
Impozit 10% = 144 euro
Curs BNR din ziua precedenta depunerii Declaratiei unice.

CAS si CASS nu se datoreaza .
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe chirii - cedarea folosintei bunurilor vasilemb vasilemb Sa presupunem ca detin ca persoana fizica si inchiriez mai multe proprietati. Conform noului cod fiscal avem: Art. 83 (2) Daca am mai mult de 5 contracte ... (vezi toată discuția)
Declaratie fiscala pentru venituri din dividende de pe burse internationale stela223 stela223 Va salut, In cazul in care am incasat venituri extra-salariale din dividende obtinute pe bursa internationala, exista obligativitatea de a depunde ... (vezi toată discuția)
Ce taxe plătesc în 2019 pentru veniturile realizate din pfa free34ar free34ar Dacă sunt angajata și am și un PFA, ce taxe plătesc în 2019 către statul român pentru veniturile realizate din pfa? (vezi toată discuția)