Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare despre calomnie si insulta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare despre calomnie si insulta

Buna ziua, poate sa imi spuna cineva daca in momentul de fata calomnia sau insulta mai sunt considerate infractiuni, si daca se poate lua o masura penala sau civila pe baza acestora?

Multumesc in avans pentru raspunsuri
Nu sunt infracțiuni, dar puteti actiona in instanta civila pt a cere daune.