avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare despre calomnie si insulta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare despre calomnie si insulta

Buna ziua, poate sa imi spuna cineva daca in momentul de fata calomnia sau insulta mai sunt considerate infractiuni, si daca se poate lua o masura penala sau civila pe baza acestora?

Multumesc in avans pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:04, 30 Aprilie 2022
Nu sunt infracțiuni, dar puteti actiona in instanta civila pt a cere daune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot da in judecata un vecin pentru insulta in public? Vali P. Vali P. As dori sa stiu care sunt pasii legali pentru a da in judecata un vecin care m-a insultat in mod repetat pe casa scarii, iar eu am filmat tot incidentul. Nu ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnie tatarussilvia tatarussilvia Buna ziua,sotul meu a fost administrator,pentru 3 scari de bloc,pe fiecare scara sunt doi...trei datornici care au ajuns la o sute si de milioane,riscam sa ni ... (vezi toată discuția)
Cum pot da pe cineva in judecat pt calomie? claudia_c_c claudia_c_c Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da pe cineva in judecat pt calomie? Mi-a facut plangere penala fara nici o dovada , fara martori, banuiesc ca doar sa ma ... (vezi toată discuția)