avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucratori detasati in strainatate - salariul brut(dari ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucratori detasati in strainatate - salariul brut(dari catre stat)

Buna ziua,

Am cativa lucratori angajati in SRL-ul local si doresc a-i reloca temporar in Germania pentru un proiect de executie finisaje cladiri. Va rog a-mi confirma daca brutul se va plati dupa salariul din Romania, sau dupa salariul din Germania.
Din cate observ remuneratia trebuie sa fie in rezonnanta cu minimul din Germania.
As fi intrebat contabilul insa este in concediu.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:29, 1 Mai 2022
Se acorda salariul minim din Germania .... salariul minim aplicabil pe teritoriul unui stat membru sau pe teritoriul Confederației Elvețiene, pentru salariatul detașat de pe teritoriul României este cel definit de legislația și/ori practica statului membru, altul decât România, sau Confederației Elvețiene, pe teritoriul căruia/căreia este detașat salariatul;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 16 2017 vasilegabriel vasilegabriel Buna ziua , Ma puteti ajuta va rog sa inteleg exact art.12 din legea 16? Daca este dupa cum am inteles eu inseamna ca pt un lucrator detasat transfrintaluer ... (vezi toată discuția)
Diurna in cazul detasarii transnationale Cosmi7 Cosmi7 Buna ziua, Va adresez urmatoarea intrebare: {n cazul detasarii unui angajat pe teritoriul altui stat, in speta Italia, diurna este considerata parte a ... (vezi toată discuția)
Delegare in strainatate vs detasare transnationala Geri2021 Geri2021 Buna ziua! Ati putea oare sa ma ajutati cu lamurirea unei situatii neclare privind [b]detasarea transnationala[/b] vs [b]delegarea externa[/b]? O firma ce ... (vezi toată discuția)