Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucratori detasati in strainatate - salariul brut(dari ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucratori detasati in strainatate - salariul brut(dari catre stat)

Buna ziua,

Am cativa lucratori angajati in SRL-ul local si doresc a-i reloca temporar in Germania pentru un proiect de executie finisaje cladiri. Va rog a-mi confirma daca brutul se va plati dupa salariul din Romania, sau dupa salariul din Germania.
Din cate observ remuneratia trebuie sa fie in rezonnanta cu minimul din Germania.
As fi intrebat contabilul insa este in concediu.

Va multumesc anticipat.
Se acorda salariul minim din Germania .... salariul minim aplicabil pe teritoriul unui stat membru sau pe teritoriul Confederației Elvețiene, pentru salariatul detașat de pe teritoriul României este cel definit de legislația și/ori practica statului membru, altul decât România, sau Confederației Elvețiene, pe teritoriul căruia/căreia este detașat salariatul;