avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, sunt rezident în Anglia din 2015, anul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, sunt rezident în Anglia din 2015, anul acesta venind ...

Bună ziua, sânt rezident în Anglia din 2015, anul acesta venind în țară am vrut să plătesc impozitele la primăria Balanesti Gorj. Acolo mi s a înmânat o somație în dosarul de executare nr 160 din 14 aprilie 2021 fiind debitor cu suma de 5391.00RON.Mentionez că din aceasta suma 2377 RON reprezinta amenzi de circulație de pe 7 procese verbale începând cu data de 2007,2009,2011,2015 și 2016.Problema e că la timpul respectiv eu am contestat amenzile respective fiind anulate de instantele de judecată, la primărie mi au cerut să le aduc hotararile judecatoresti definitive și irevocabila, lucru care nu s a întâmplat din motive de timp. Acum am cerut la arhiva judecătorească din Tg Jiu o cerere prin care să dovedesc lucrul acesta, dar nu s a găsit decât pentru un singur proces verbal decizia instanței. Eu nu mai am acele hotărâri judecătorești, și nu știu ce pot face pentru a putea plăti impozitul, vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 12:26, 4 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Degeaba reveniti cu acelasi subiect. Dvs. sunteti cel vinovat de faptul ca din 2007, 2009, samd, pina in 2015 nu ati dus copii legalizate dupa hotaririle judecatoresti definitive (adica sa nu fi fost declarat apel de catre politie) favorabile la primarie. Ce nu intelegeti dvs. e ca primaria nu are de unde sa stie si nu e obligata sa afle rezultatele definitive ale proceselor contribuabililor. Daca ati cistigat in instanta, trebuie sa duceti procedura pina la capat si sa instiintati administratia financiara a primariei despre acele hotariri. Asa e procedura. Ce circumstante atenuante aveti sa nu va fi putut rezolva astfel de cerinte din 2007, 2009.... pina in 2015.? Ati avut ani la dispozitie.

Revenind la plata impozitului, primaria e obligata sa nu primeasca la plata obligatii fiscale noi, pina nu se achita restantele. Asa ca, deocamdata, sunteti bun de plata pentru acele restante.
Problema e că într-adevăr amenzile contestate au fost radiate de cei de la Anaf, dar mergând mai departe am aflat că 3 amenzi pe care le plătise nu au fost radiate iar de una din 2011 nu avem habar, fiind dată fără să știu, ce pot face în situația asta, vă mulțumesc!


latka a scris:

Degeaba reveniti cu acelasi subiect. Dvs. sunteti cel vinovat de faptul ca din 2007, 2009, samd, pina in 2015 nu ati dus copii legalizate dupa hotaririle judecatoresti definitive (adica sa nu fi fost declarat apel de catre politie) favorabile la primarie. Ce nu intelegeti dvs. e ca primaria nu are de unde sa stie si nu e obligata sa afle rezultatele definitive ale proceselor contribuabililor. Daca ati cistigat in instanta, trebuie sa duceti procedura pina la capat si sa instiintati administratia financiara a primariei despre acele hotariri. Asa e procedura. Ce circumstante atenuante aveti sa nu va fi putut rezolva astfel de cerinte din 2007, 2009.... pina in 2015.? Ati avut ani la dispozitie.

Revenind la plata impozitului, primaria e obligata sa nu primeasca la plata obligatii fiscale noi, pina nu se achita restantele. Asa ca, deocamdata, sunteti bun de plata pentru acele restante.


Din punctul de vedere al primariei, problema ramine la fel, administratia financiara nu face decit sa respecte o procedura fiscala.
[ link extern ]
Trebuie sa veniti cu documente care sa ateste hotaririle judecatoresti definitive legalizate favorabile.
Cam sunteti bun de plata. Nu poti veni in 2022 si sa pretinzi ca nu stii ce s-a intimplat sau ca n-ai avut timp, pentru probleme cu 10-15 ani in urma.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, sânt rezident în anglia din 2015, anul acesta venind ... ovidiutgjiu ovidiutgjiu Bună ziua, sânt rezident în Anglia din 2015, anul acesta venind în țară am vrut să plătesc impozitele la primăria Balanesti Gorj. Acolo mi s a ... (vezi toată discuția)
Sentinta penala zahsor zahsor Am vazut ca pe net la portalul de sedinte al Judecatoriei sa dat S.P. 2229/2010 Respinge plângerea formulata de petiţionarul Mergea Daniel , împotriva ... (vezi toată discuția)
Am decizie judecatoreasca de inlocuire a contraventiei cu avertisment ... pbogdan9 pbogdan9 Am decizie judecatoreasca de inlocuire a contraventiei cu avertisment cu consecinta exonerarii de la plata amenzii contraventionale. Am platit suma de 1000 de ... (vezi toată discuția)