avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparator de buna credinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparator de buna credinta

buna ziua.
am si eu nevoie de o consultatie in domeniu Parintii mei, in prezent decedati, au fost proprietarii unui apartament situat in Rovinari, jud. Gorj. in anul 1996 a fost incheiata o chitanta de mina intre mine (neproprietar in acel moment si fara procura ) si D.I.A. care a locuit in apartament din 1994 fara sa plateasca nimic, dar datorita nerespectarii unor intelegeri verbale de catre D.I.A. parintii mei mei au reziliat intelegerea; D.I.A. in acel moment in baza chitantei respective incheie o alta chitanta de mina altei persoane B.M. care intra in imobil si este si in care este si in prezent. in decembrie 2004 dupa decesul tatalui, am devenit coproprietar (cu mama) al acestui imobil si am deschis actiune de evacuare admisa la judecatorie si la tribunal dar respinsa la curtea de apel pe motiv ca nu am avut relatii de locatiune cu B.M. si ca nu s-a facut compararrea titlurilor; in septembrie 2007 am deschis actiune de revendicare respinsa la judecatorie si la tribunal ramasa irevocabila pe motiv ca a fost cumparator de buna credinta cind a incheiat chitanta de mina cu D.I.A.; intrebarea ce se pune este daca se mai poate ataca decizia si ce sorti de izbinda as avea. a existat o solicitare de actiune in constatare deschisa de DIA din 2001 -2002 pentru recunoasterea chitantei de mina incheiate de ea cu mine, dar s-a soldat cu lovirea de nulitate a acestei chitante; p.s. in iulie 2007 a decedat si mama ( al doilea coproprietar)
DIA si BM nu au nici o calitate fata de familia mea, DIA fiind tolerata de parinti sa locuiasca in imobil; DIA si-a manifestat dorinta de a-l cumpara dar nerespectind conditiile puse de parinti intelegerea a fost anulata; ulterior DIA incheie o chitanta de mina cu BM pentru imobilul in care locuia ca simpla locatara, dupa ce i-a pacalit pe parinti sa-i incheie acea chitanta cu mine ca vinzator, dar fara a avea calitate de proprietar. proprietar al imobilului am ramas eu in urma decesului mamei in 07.2007; imobilul nu este intabulat; eu impreuna cu mama am deschis actiunea de evacuare in 2004;
la incheierea chitantei de catre dia cu mine nu au fost martori si nu s-a mentionat un pret drept pentru care chitanta a fost anulata in instanta (definitiv)
multumesc
E o confuzie aici, sau a fost anulata definitiv chitanta, sau vi sa respins actiunea in revendicare pe motivul ca BM este cumparator de buna credinta in baza acelei chitante...
a fost anulata chitanta incheiata de mine (neproprietar in anul 1996) cu DIA, anterior incheierii chitantei de catre DIA cu BM in 1998, iar actiunea de evacuare a fost deschisa in 2004
Ati avut avocat? Asta e cea mai mare intrebare a mea...
In rest, nu stiu cum se puteau da atatea hotarari contradictorii...

Mai e un lucru: de ce erau considerati ei cumparatori de buna-credinta? In baza caror probe?

Nu stiu daca mai sunt sanse, poate pentru hotarari contradictorii... au trecut cam multe peste situatia de fapt... Cine plateste impozit din '96 pana azi?
da un avocat care mi-a deschis actiune de evacuare admisa la judecatoria Tg-jiu, admisa la tribunalul Tg-jiu dar respinsa la curtea de apel Craiova, pentru motivul ca nu am avut relatii de locatiune cu BM, si alti doi avocati pentru actiunea de revendicare respinsa din start si la judecatoria Tg-jiu si la tribunalul Tg-jiu pe motiv ca a fost cumparator de buna credinta (in baza unei simple chitante de mina incheiate cu DIA - neproprietara); impozitul este achitat de tata si de mine din 1994 pina in 2007 inclusiv cind am facut ultimul act de succesiune la notariat si dupa mama!!!!!!!!!!!!!
De ce nu v-ati intabulat? Oricum, mai puteti formula si acum cerere de evacuare.Si puteti sa-l chemati in cadrul proceselor si pe BM- desi DIA ar fi trebuit sa-l cheme in garantie, pentru ca de la el a dobandit "titlul"...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu inteleg de ce evacuarea nu este posibila si instanta ma "obliga" la revendicare hopeless1 hopeless1 _chiar nu inteleg de ce s-a respins evacuarea _situatia e cam asa: __in 2002 s-a incheiat un antecontract de v-c intre unchiul meu si domnii X care ... (vezi toată discuția)
Actiune revendicare si evacuare av.danabuzgau av.danabuzgau buna seara...am nevoie de un sfat in legatura cu urmatorul caz.: in baza unui cotract de vanzare cumparare autentificat la notar a fost dobandit un imobil , ... (vezi toată discuția)
Evacuarea locatarilor din imobil adjudecat la licitatie just1 just1 am cumparat un apartament la o licitatie, am facut actiune in evacuare pentru fosti locatari care refuza sa elibereze imobilul, am aplicat-o prin executor ... (vezi toată discuția)