Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,mama mea doreste sa ii lase fratelui meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,mama mea doreste sa ii lase fratelui meu casa ca mostenitor.In ...

Buna ziua,mama mea doreste sa ii lase fratelui meu casa ca mostenitor.In mare parte stie ce are de facut.Dar problema este ca fratele meu este plecat in Germania.Ce trebuie sa faca mama in acest sens?Intreb pentru ca am auzit ca ar trebui prezenta fratelui pentru semnaturi,dar el nu poate veni acum in tara!
Multumesc!
Ca sa lase casa ca moștenitor, în principal ar trebui ca mama sa nu mai fie în viața.
Ca despre "mostenitor" si "mostenire" se vorbește după decesul unei persoane.
Inseamna ca eu nu m.am exprimat corect,imi cer scuze.
Sa ma exprim altfel:mama mea vrea sa treaca pe numele fratelui meu,casa.
Bineinteles,va fi trecut in act,cat ea traieste,fratele nu va avea dreptul sa vanda casa sau sa o dea afara din casa pe mama.(aici amandoi au fost de acord cu acesti termeni).Eu am inteles ca asemenea act s.ar numi “mostenire”,de aceea m.am exprimat asa.
Ideea e ca,fratele meu e plecat si mama vrea sa faca acum actele,in ideea in care e in varsta si in caz de doamne fereste de deces,sa nu fie nevoit fratele si implicit eu,sa mergem pe la notari sa facem acte si ce o mai fi,pentru ca,legal,dupa decesul mamei,copiii sunt mostenitori,doar ca eu nu vreau nimic,fratelui ii va ramane casa.
Mama poate încheia cu fratele un contract de donație cu clauza de uzufruct viager.
Fratele dvs poate trimite de la Ambasada sau Consulat o procura, prin care sa va imputerniceasca pe dvs , ca în numele lui sa acceptați donația de la mama și sa semnați contractul.
Fără prezenta fratelui și fără vreo procura din partea lui, nu se poate.