Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... buna.sotul meu a inmormantat un frate vitreg,care nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

buna.sotul meu a inmormantat un frate vitreg,care nu avea pe ...

buna.sotul meu a inmormantat un frate vitreg,care nu avea pe nimeni.in baza certificatului de deces si a chitantei de la firma de pompe funebre se poate obtine ajutor de deces si de unde?
De la Casa de Pensii în raza careia avea domiciliul.
persoana decedata avea un ajutor social de 149 de lei de la agentia judeteana de prestatii sociale si in baza acestui cupon beneficia de asigurare de sanatate pentru ca atunci cand a stat internat in spital nu a platit nimic.am intrebat la primarie si mi s-a spus ca nu putem beneficia de ajutor pentru deces pe motivul ca nu l-am avut in intretinere.primaria ne poate da un ajutor de inmormantare,de 1000 lei.
Atunci nu aveți de unde sa obtineti altul, decât pe cel de la Primarie.