Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar pamant

As dori sa stiu daca pamantul pe care il am ca proprietar imi apartine (si pot face ce vreau cu el) cu tot ce este DEASUPRA SI DEDESUBT.
puteti fece ce vreti, in limitele legii..

adica,spatiul de deasupra pamantului, va poate apartine,#-o sau nu, iar spatiu de "DEDESUBT" mai mult nu, decat da
#-o
cu pamintul ca si substanta, materie, da. cu restul ramine de vazut! esti in acest sens prevederi in codul civil si in alte legi incidente aparute dupa 1989...atentie la regimul juridic al ... comorilor sa spunem, sau a ceea ce reprezinta zacamintele naturale.
Deci, cu alte cuvinte, daca vreau sa-mi pun o sonda de extractie, nu am voie?
extractia de apa, la prima panza, gratis, a doua gratis, ......:))
Sonda de extractie....pentru ce? Bogatiile solului si subsolului sunt, conform legii, proprietate statului roman, iar in caz de Doamne fereste, apare vreun zacamant de petrol ceva la dumneavoastra in gradina, veti fi expropriat pentru cauza de utilitate publica! Asa ca, vorba colegului de mai sus, tot ce puteti extrage dvs. din pamant sunt apa si cartofii:):)