Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Recuzare expert fiscal judiciar-Plata
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Recuzare expert fiscal judiciar-Plata

Intr-un proces penal, am solicitat si mi-a fost aprobata o expertiza fiscala judiciara. Experta stabilita de instanta, fara respectarea cadrului legal de numirea unui expert, s-a mai exprimat odata in cauza. Am recuzat experta in cauza. Cererea de recuzare a fost respinsa de instanta. Intrebarile adresate expertei au fost doar cele stabilite de instanta, ale mele fiind cenzurate in totalitate. in aceasta situatie pot fi obligata sa platesc expertiza?

Va multumesc
Daca doriti sa se efectueze expertiza fiscala judiciara va trebui sa platiti onorariul stabilit de catre instanta de judecata in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele expertului. Documentul de plata in original trebuie depus la dosarul cauzei..
Instanta este singura in masura sa numeasca expertul si sa aprobe obiectivele pentru expertiza.
Va multumesc pt raspuns. Dar eu nu mai doresc expertiza, motiv pentru care am recuzat experta. Recuzarea fiind respinsa de judecator. Intebarea era daca nu mai doresc expertiza tot trebuie sa o platesc?

Va multumesc
Daca nu mai doriti expertiza puteti cere instantei sa ia act de renuntarea dvs. la proba cu expertiza. Instanta trebuie sa se pronunte. Este posibil ca instanta sa considere ca expertiza este necesara, caz in care va trebui sa platiti onorariul provizoriu.