Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, sunt in ziua 103 de sarcina..am probleme cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, sunt in ziua 103 de sarcina..am probleme cu sarcina ...

Buna ziua, sunt in ziua 103 de sarcina..am probleme cu sarcina ..am informat angajatorul ca sunt insarcinata in luna a2a de prin a3a luna am întâmpinat probleme. Am scrisoare de la medicul ginecolog care îmi recomanda co de risc..am si raportul de la clinica cu care lucrează firma mea..îmi care mi sa scris ca am dreptul la 120 de zile de risc.Însă nu știu sa mi calculez câte zile îmi iau înainte de a naște si câte sa mi opresc după naștere pentru a beneficia si de indemnizație după ce nasc.Va rog sa ma ajutați.Multumesc frumos!
După naștere sunt obligatorii 42 de zile pentru concediul postnatal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Am 16 săptămâni și 1 zi de sarcina. Iar de ieri sunt in co de risc maternal.Trebuie sa nasc pe data de 31.Octombrie. Când trebuie sa opresc co de risc maternal ca sa pot beneficia și de indemnizația de creștere?Cei de la munca sau de la medicina muncii nu m au informat cu nimic in afara de raportul de medicina muncii care îmi recomanda 120 de zile de concediu de risc. Nici medicul de familie nu mi a spus nimic..Va rog sa ma ajutați.Multumesc frumos!