Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna !nepoata sotului meu are un copilasi nerecunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna !nepoata sotului meu are un copilasi nerecunoscut de tata ...

Buna !nepoata sotului meu are un copilasi nerecunoscut de tata pe certificatul de nastere ,eu si sotul meu vrem să-l infiem legal ,procedurile in cazul doptilor vad ca sunt de durata ! Ma gandeam ca daca sotul meu ar putea sa se treaca ca tata pe certificatul de nastere el avand liniuta in dreptul tatalui ?ei find rude nu stiu daca ar fi legal ?mama copilului find nepoata lui din partea surori lui ?
Ce doriti dvs sa faceti este un fals in declaratii care ulterior o sa va dauneze si in cadrul procesului de adoptie.
Ce puteti face legal, si sa va fie si de folos, este sa promovati o actiune in instanta si sa solicitati ca minorului sa-i fie stabilita locuinta la dvs. Daca deja va si ocupati de cresterea si ingrijirea copilului si se afla la dvs atunci succesul este garantat.
In astfel de situatii este indicat sa apelati la un avocat.
Avocat Neagu Elena, Avocat