Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Penalizari pe zi de intarziere Primaria Bucuresti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Penalizari pe zi de intarziere Primaria Bucuresti pentru obligatia de a face

In anul 2018 Curtea de Apel Bucuresti da o hotarire definitiva prin care obliga Primaria Mun. Bucuresti (P.M.B) sa emita dispozitie de primar prin care sa propuna acordarea de despagubiri prin puncte, pentru un imobil nationalizat, conform legii 10/2001. Deoarece P.M.B refuza si tergiverseaza continuu sa emita Dispozitia de primar, am demarat executarea silita a P.M.B pentru obligatia de a face (respectiv emiterea dispozitiei). Pe 12.07.2021, printr-o Incheiere definitiva, Judecatoria Sector 5 hotaraste ca Primaria trebuie sa plateasca 200 lei pe fiecare zi de intarziere, incepind cu data de 12.07.2021 si pina la data emiterii dispozitiei. Pe data de 17.01.2022 inregistrez o noua cerere la Judecatoria Sector 5 pentru fixarea de penalitati. Pe 16-03-2022 Primaria emite Dispozitia. Pe data de 03-05-2022 Judecatoria Sector 5 emite o Incheiere stupefianta la cererea de fixare a penalitatilor, si anume, respinge cererea ca "neintemeiata"!!! Respectiv ca Primaria nu ar mai trebui sa plateasca penalitati deloc, cind de fapt trebuie sa se fixeze suma prin numararea zilelor intre 12.07.2021 si 16-03-2022, apoi inmultirea cu 200 lei/zi.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge actiunea ca neintemeiata. Obliga intimatul la plata catre petent a sumei de 20 de lei cheltuieli de judecata-taxa de timbru. Definitiva. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei azi, 03 05 2022.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 03.05.2022

Desi aceasta Incheiere din 03-05-2022 ar fi "definitiva", inteleg ca totusi ar mai putea fi atacata. Intrebarea mea este conform carei legi poate fi atacata si la ce instanta? La Tribunalul Bucuresti?
sorinci, utilizator