Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cine stabileste taxa de timbru si cand trebuie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cine stabileste taxa de timbru si cand trebuie achitata ...

Buna ziua!
Intr-un proces , unde avem calitatea de parati, reclamantul a cerut modificarea cererii in actiune, pana la data procesului, stabilita de instanta. Intrebarea este urmatoarea: Actiunea initiala a fost scutita de taxa de timbru, iar in cazul cererii modificatoare formulata de reclamant sunt incidente dispozitiile OG nr. 80/2013, privind taxele de timbru judiciar.
Cine stabileste taxa de timbru judiciar si cand trebuie achitata, inainte de data cand are loc procesul?
Se poate cere de catre parati, ca nu s-a achitat taxa pana la proces?
Va multumesc!
NICULIN, utilizator
Paratul.poate invoca excepția netimbrarii daca actiunea nu e timbrată .In mod normal judecatorul verifica in procedura regilarizarii aspectele privind timbrajul si pune in vedere reclamantului sa timbreze.Există n variante posibile (ca instanta sa omita mai ales daca actiunea a fost modificata etcetc)apararile se fac de avocat dipa studiul dosarului nu de justitiabil dupa ureche..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am inteles acum, motivul pentru care nu s-a platit taxa de timbru judiciar. Va multumesc!
Verificati totusi la primul termen dosarul pt s vedea care este situatia exacta..