avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... SC de interes local/judetean ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

SC de interes local/judetean ?

Buna ziua,
Societatile de paza,sunt de interes local , sau interes judetean ?
Se supun prevederilor OG 27/2002 și/sau Legii 554/2004, în ceea ce priveste comunicarea unui răspuns la o petitie ?
Daca nu răspund în 30 zile,unde se poate formula Plângere Prealabilă (dacă este posibilă o astfel de procedură). ?
Sau,cum se poate forța emiterea unui răspuns din partea lor ?
Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Gelu222 , utilizator 07:52, 8 Iulie 2022
Actele emise de societățile de pază nu sunt acte administrative și nu se supun legii 554/2004 (societățile de pază nu sunt autorități publice). Dacă societatea în cauză este un SRL oarecare, nu i se aplică nici măcar OG 27/2002 privind regimul petițiilor. În cazul în care o instituție publică (de obicei un Consiliu local/județean) este acționar/asociat majoritar al acelei societăți de pază, în actul de înființare al societății respective (hotărârea de consiliu local) scrie dacă este de interes public local/județean (în caz afirmativ i se aplică OG 27/2004 - regimul petițiilor).
Mulțumesc !
Dar, exista în contractul de prestări servicii o obligație a acestei firme de paza, sa comunice săptămânal informații solicitate de beneficiar. Iar firma de paza, nu comunica aceste informații...
(este vorba de informații cu privire la obligațiile contractuale. Privind mmai multe întrări prin efracție în societatea mea. Ce trebuia sa intervină, dar nu au făcut-o)
In aceste condiții, cum ii pot forță să-mi comunice informațiile solicitate ?

Kyandra a scris:

Actele emise de societățile de pază nu sunt acte administrative și nu se supun legii 554/2004 (societățile de pază nu sunt autorități publice). Dacă societatea în cauză este un SRL oarecare, nu i se aplică nici măcar OG 27/2002 privind regimul petițiilor. În cazul în care o instituție publică (de obicei un Consiliu local/județean) este acționar/asociat majoritar al acelei societăți de pază, în actul de înființare al societății respective (hotărârea de consiliu local) scrie dacă este de interes public local/județean (în caz afirmativ i se aplică OG 27/2004 - regimul petițiilor).

a constatat politia aceste intruziuni? aveți procese verbale?
Bună seara,
Da, au fost constatate de politie.
S-au încheiat procese verbale de fiecare data când a fost "spart" punctul de lucru.
Am cerut firmei de paza, informații ce sunt stipulate în contractul de prestări servicii, dar nu a emis niciun răspuns...
Ma gândesc să-i fac o notificare de punere în întârziere.
Apoi, dacă nici asa nu răspunde, as putea să-i chem în instantă să-i oblig să-mi dea informațiile respective ?
Care ar fi pașii, unde anume și în baza căror articole de lege ?
Mulțumesc !!

adriandimitriu a scris:

a constatat politia aceste intruziuni? aveți procese verbale?

legea dvs e contractul cu firma de paza plus codul civil

Alte discuții în legătură

Termen legal raspuns societate privata moshusm moshusm Buna ziua, In urma unei audiente solicitate de mine HR-ului,mi-a fots promisa o ancheta interna si de asemenea un raspuns.Au trecut 60 zile in care nu am ... (vezi toată discuția)
Raspuns la cerere scrisa FYLY FYLY Va rog sa imi spuneti daca institutiile statului sunt obligate sa raspunda in scris unei cereri prin care se solicita o informatie (in speta Casa Judeteana ... (vezi toată discuția)
Politia locala sector 6 alinbaltag alinbaltag Buna seara, Am avut un proces cu Politia Locala Sector 6 Bucuresti pe motiv ca mi-au ridicat autoturismul, proces pe care l-am castigat pe fond si recurs ... (vezi toată discuția)