Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună dimineața! Locuiesc Intr un oraș mic din jud. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună dimineața! Locuiesc Intr un oraș mic din jud. Iași. ...

Bună dimineața!
Locuiesc Intr un oraș mic din jud. Iași. Toate bune și frumoase, cu excepția faptului că pe strada mea pe lângă oameni liniștiți și foarte muncitori cum sunt cei din comunitatea lipovenilor ruși locuiește și o familie de țigani care pot spune că trăiesc că niște sălbatici. Pe langa faptul că sunt gălăgioși, scandalagii, mai sunt și foarte petrecăreți ceea ce mă deranjează foarte tare nu doar pe mine ci și pe ceilalți vecini. De regulă, petrecerile lor incep seara și se termină dimineața pe la 5-6, și conțin de toate: de la manele cu basul de bubuie pereții toată noaptea până la chiuituri, urlete si certuri între ei. Nu mai dau detalii, pentru că știți cam despre ce este vorba. Din păcate, eu m am mutat lângă ei de aproximativ 5 ani, pentru că i-am considerat oameni civilizați însă m-am înșelat amarnic. Am tot sperat că o să se schimbe cu timpul dar asta nu s-a întâmplat.
Am făcut nenumărate plângeri la poliție, am fost și în audiență la comandant, fara rezultat. Ei ridica din umeri că așa sunt legile, că nu au ce sa le facă mai mult... Scuze și iar scuze.
Am făcut la un moment dat și o plângere la IPJ, am primit și un răspuns în care spunea că s- au luat nu știu ce măsuri. Ce pot sa fac mai departe??
Va doresc multa liniște!! Și va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
PS: Ar mai fi și alte detalii de adăugat, cum ar fi că ei fac trafic de țigări și de petarde sau că există și o plângere penală nesolutionata din septembrie 2019 împotriva lor. Dacă dorește cineva sa-mi dea mai multe sfaturi as fi foarte recunoscător.
Buna ziua,
Foarte ciudat raspunsul politiei ca nu au cadru legal!!!!
Cum sa nu fie!!! Tulburarea ordinii si linistii publice, inca mai exista prevazuta.
Faceti plangere la parchet; faceti plangere la instanta impotriva nesolutionarii plangerii penale din 2019; faceti plangere impotriva politistilor care nu-si fac datoria, etc...
Sunt multe parghii prevazute in codul penla si codul de procedura penala.
Contactati un avocat din localitatea dvs. care cu siguranta va sti sa le foloseasca.
Va mulțumesc pentru răspuns!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Foarte ciudat raspunsul politiei ca nu au cadru legal!!!!
Cum sa nu fie!!! Tulburarea ordinii si linistii publice, inca mai exista prevazuta.
Faceti plangere la parchet; faceti plangere la instanta impotriva nesolutionarii plangerii penale din 2019; faceti plangere impotriva politistilor care nu-si fac datoria, etc...
Sunt multe parghii prevazute in codul penla si codul de procedura penala.
Contactati un avocat din localitatea dvs. care cu siguranta va sti sa le foloseasca.

În urma postării mele, am citit foarte multe cazuri asemănătoare cu cel în care mă aflu eu, și realizez, cu părere de rău în ce situație ne aflăm.
Problema cea mai mare este că noi, cei care facem plângere și sunam la 112 sau direct la secția de poliție(am incercat ambele variante, dar cu același rezultat-0 până în prezent) suntem foarte puțini pentru că celorlalți vecini le este frica sa o facă.
Și 2, complicitatea agenților de poliție, care în loc să le de-a amenzi și să le descurajeze apucăturile, fac doar prezenta la poarta lor, îi roagă respectuos sa dea volumul mai încet, mai sunt luați și puțin la mișto de către scandalagii înfierbântați de alcool, după care dispar.
Caz rezolvat!!
Și-au făcut datoria, iar eu rămân cu sălbaticii la poartă, încasând amenințări și înjurături de cele mai variate.