avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... telefon la 112 si acuma ma suna politia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

telefon la 112 si acuma ma suna politia

in urma cu cateva luni, pe la 3 noaptea, s-au trezit doi, (unul si una), cred ca erau si sub infuienta alcolului, sa se puna la taclale exact pe banca din fata geamului meu.
bineinteles ca au trezit f multi oameni cu zgomotul lor, ba mai mult, au inceput sa se certe cu unii.
un vecin a iesit la ei si i-a rugat sa taca, dar l-au expediat si si-au continuat galagia.
Dupa ce si altii le-au strigat pe geam sa taca, a urmat sa ma enerveze si pe mine, deoarece in luna august nu dorm cu geamul inchis doar ca sa nu ii aud pe ei vorbind si chiar strigand cateodata.
am sunat la 112 si am spus ce se intampla, iar cei de la politie mi-au cerut datele si am dat alt nume.
a venit un echipaj, dupa aproape jumatate de ora, de rugaminti si invitatii sa plece, cei doi nu au vrut si au fost dusi cu forta la politie.
acuma, ma suna un politist pe numarul respectiv si il cauta pe x, numele pe care eu l-am dat.
dar imi cere si mie declaratie, ca doar telefonul e la mine.
cica cei doi, au facut plangere ca au fost ridicati fara motiv si lumea a sunat fara sa faca galagie, ei stand linistiti pe banca.
Intrebare:
daca merg si dau declaratie si spun ca mi-am dat nume fals se intampla ceva?
sau ce ma sfatuiti sa fac?
nu am chef sa iau amenda din cauza scandalului facut de altii si ca mi-am dat un nume fals la telefon.
ideea era si este aceeasi.
nu vreau ca scandalagii sa se razbune pe mine.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters77883 , utilizator 08:08, 21 Octombrie 2009
Faptul, ca ati dat un alt nume, poate sa fie interpretat drept fals in declaratii, adica ca o fapta penala.

Nu numai scandalagii, ci oricine poate face plangere, dar plangerea nu s-a facut impotriva Dvs., ci impotriva Politiei -- oricine poate sa suna la 112 daca are probleme, iar daca a venit Politia si le-a ridicat, atunci politistii au actionat, nu Dvs.

Sa nu va fie frica de acei scandalagii. Frica aduce suparare, supararea aduce ura iar ura aduce suferinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salutare. daca se poate sa-mi comunicati pasii care trebuie facuti pentru a da in judecata politia MarianSima MarianSima Aseara dupa ora 12 noaptea un grup de indivizi au oprit masina in apropierea locuintei mele au dat muzica la maxim si a inceput o galagie teribila tipand si ... (vezi toată discuția)
Deranjarea linistii publice Eduardito Eduardito As dori sa stiu daca pot suna la urgente pentru a sesiza tulburarea linistii publice si daca cei reclamati vor afla datele mele de contact,am un vecin care ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala ANDREI ANCA ANDREI ANCA BUNA ZIUA,DA-TI-MI UN SFAT VA ROG SI O SUGESTIE DESPRE CE AR TREBUI SA FAC IN CAZUL CARE IL VOI EXPUNE,IN DATA DE 24 IANUARIE IN JURUL OREI9 UN VECIN MI-A ... (vezi toată discuția)