Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere - angajat care a furat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere - angajat care a furat

cum scap de o angajata care ma furat si nu pot dovedi??/
mentionez ca stie mai bine ca mine legile angajarii si nu vrea sa-si dea demisia
cu ce te-a furat? ce firma ai? ce post are?
kenywind, utilizator
Daca un salariat comite infractiunea de furt in dauna firmei, el va putea fi simultan condamnat la pedeapsa cu inchisoarea, concediat disciplinar si obligat la despagubiri...
Dar trebuie dovedit...
Daca stiti sigur ca a furat cum de nu puteti dovedi asta?
Decizie de suspendare contract a persoanei respective care a furat, pana la clarificarea situatiei.
Declaratie de la inca un angajat al firmai care poate sustine ca acel obiect era si acum nu mai este, sigura persoana care putea sa il ia fiind acea persoana care a furat.
Nota explicativa persoanei respective.
Decizia de incetare cu art. 61.a. din Codul Muncii.