Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit - IT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit - IT

Buna ziua,

Referitor la aplicarea scutirii pentru domeniul IT:

s-a modificat ceva la ordinul din 2018?

1.Se poate aplica scutirea, in continuare, pentru acei angajati care detin o diploma de bacalaureat si urmeaza cursurile unei institutii de invatamant superior?

2.Daca, obiectul de activitate, secundar nu principal, include crearea de programe pentru calculator, se poate aplica scutirea?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Se aplica scutirea pentru persoanele care dețin o diplomă acordată după finalizarea unei forme de învățământ superior de lungă durată sau de scurtă durată sau dețin o diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licență, eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată sau dețin o diplomă de bacalaureat și urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate și prestează efectiv una dintre activitățile prevăzute în anexa la Ordin.