Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Conform prevederilor art.30, alin.(1) din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Conform prevederilor art.30, alin.(1) din Ordonanta ...

Buna ziua,

Conform prevederilor art.30, alin.(1) din Ordonanta Guvernului nr.6/2007 referitor la concediul de studii CU PLATA, se poate solicita doar pentru 10 zile lucratoare?
Daca depaseste numarul de zile, atunci se solicita concediul de studii fara plata?
Lucrez la stat. Am nevoie pentru sustinerea examenului de disertatie,

Va multumesc!
Funcţionarii publici care îşi continua studiile în vederea promovării în clasa beneficiază de concedii de studii potrivit legii. În cazul în care conducătorul autorităţii sau instituţiei publice apreciază că studiile sunt utile autorităţii sau instituţiei publice în care funcţionarul public îşi desfăşoară activitatea, pe perioada concediului de studii acordat, în limita a 30 de zile lucrătoare anual din acesta, funcţionarului public respectiv i se plătesc salariul de bază corespunzător funcţiei publice deţinute şi, după caz, sporul de vechime.