avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de 10.02. Soluționarea ...

Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de 10.02. Soluționarea a fost pe data de 1 mai când a fost deja instaurat noul cod rutier. Urmeaza sa ma prezint la serviciul rutier cu solutia. Daca fapta a fost in timpul vechii legi ar trebui sa am permsiul 3 luni suspendat. Daca imi da 6 luni dupa legea noua sa fac contestatie?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:10, 14 Mai 2022
Nu puteți face "contestație" =plângere contravențională, entru că nu va exista proces verbal de contravenție.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos.

Voinea Liviu a scris:

Puteti ataca in contencios administrativ decizia.


Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2022
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca i-ati fi spus si pentru ce motiv putea ataca in contencios administrativ, ar fi fost OK. Omul intreba altceva, daca poate depune plingere contraventionala (contestatie cum i se mai spune popular, pe acest forum). Asa l-ati lamurit bustean.

Atunci tot "militianul/consilier juridic al militiei care nu stie carte" trebuie sa raspunda:
Politia incalca principiul neretroactivitatii legii, consfiintit de art.15 alin 2 din constitutie:
www.avocatnet.ro/articol_441...

Voinea Liviu a scris:

Puteti ataca in contencios administrativ decizia.
Mickey mouse care comenteaza la toate postarile din cod rutier este cel mai probabil un militian/consilier juridic al militiei care nu stie carte!

Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă am pierdut procesul contestatie pentru ridicare permis, ... Sobolan de tomberoane Sobolan de tomberoane Dacă am pierdut procesul contestatie pentru ridicare permis, am predat permisul, am luat examenul dar contravenția este săvârșită pe vechea lege, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pe data de 10.02 am avut un accident auto soldat cu ... Azamo Azamo Buna Ziua, Pe data de 10.02 am avut un accident auto soldat cu victima pentru neacordare de prioritate. Am semnalizat sa fac stanga de pe bulevard, fiindca ... (vezi toată discuția)
Accident cu victima suspendare permis Valentin_v Valentin_v Am produs un accident cu victima prin neacordare prioritate pe trecerea de pietoni, victima 40 zile de ingrijire medicala. Data accident decembrie 2021 pana la ... (vezi toată discuția)