Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de 10.02. Soluționarea ...

Buna Ziua, am avut un incident rutier in data de 10.02. Soluționarea a fost pe data de 1 mai când a fost deja instaurat noul cod rutier. Urmeaza sa ma prezint la serviciul rutier cu solutia. Daca fapta a fost in timpul vechii legi ar trebui sa am permsiul 3 luni suspendat. Daca imi da 6 luni dupa legea noua sa fac contestatie?
Nu puteți face "contestație" =plângere contravențională, entru că nu va exista proces verbal de contravenție.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos.

Voinea Liviu a scris:

Puteti ataca in contencios administrativ decizia.

Manuela Rășină, administrator
Daca i-ati fi spus si pentru ce motiv putea ataca in contencios administrativ, ar fi fost OK. Omul intreba altceva, daca poate depune plingere contraventionala (contestatie cum i se mai spune popular, pe acest forum). Asa l-ati lamurit bustean.

Atunci tot "militianul/consilier juridic al militiei care nu stie carte" trebuie sa raspunda:
Politia incalca principiul neretroactivitatii legii, consfiintit de art.15 alin 2 din constitutie:
www.avocatnet.ro/articol_441...

Voinea Liviu a scris:

Puteti ataca in contencios administrativ decizia.
Mickey mouse care comenteaza la toate postarile din cod rutier este cel mai probabil un militian/consilier juridic al militiei care nu stie carte!

latka, utilizator