Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! În 2015 ma putea executa silit fara ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! În 2015 ma putea executa silit fara hotarare judecatoreasca? ...

Bună ziua! În 2015 ma putea executa silit fara hotarare judecatoreasca?
Buna ziua,
Nu doar hotararile judecatoresti pot constitui titluri executorii

Pot fi titluri executorii si :
– hotărârile judecătoreşti executorii, având această caracteristică hotărârile pronunţate în condiţiile art. 633 C. proc. civ.;
– hotărârile cu executare provizorie pronunţate în temeiul art. 448‑450 C. proc. civ.;
– hotărârile definitive, prevăzute în cuprinsul art. 634 C. proc. civ;
– orice alte hotărâri sau înscrisuri care, potrivit legii, pot fi puse în executare; această categorie este destul de vastă, caracter de titlu executoriu având hotărârea arbitrală, hotărâri ale organelor cu atribuţii jurisdicţionale rămase definitive, titlurile executorii europene, încheierile şi procesele‑verbale întocmite de executorii judecătoreşti care, potrivit legii, constituie titluri executorii, înscrisurile autentice. titlurile de credit sau alte înscrisuri cărora legea le recunoaşte putere executorie, cambia, cecul, biletul la ordin, precum şi înscrisurile notariale în condiţiile art. 639 cod procedura civila.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat