Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de 125cc si vreau ...

Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de 125cc si vreau sa stiu daca am voie sa circul pe camp cu el.
Si daca merg pe langa el cu motoru oprit pentru a ma deplasa la destinatia dorita este legal?
Atit timp cit nu folositi "utilajul" pe drumuri publice, puteti sa va luati si camion.
Articolul 6
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
14. drum public - orice cale de comunicație terestra, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulației publice; drumurile care sunt închise circulației publice sunt semnalizate la intrare cu inscripții vizibile;
[ link extern ]
latka, utilizator