avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de 125cc si vreau ...

Buna,am 16 ani si vreau sa imi cumpar un cross de 125cc si vreau sa stiu daca am voie sa circul pe camp cu el.
Si daca merg pe langa el cu motoru oprit pentru a ma deplasa la destinatia dorita este legal?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 06:40, 15 Mai 2022
Atit timp cit nu folositi "utilajul" pe drumuri publice, puteti sa va luati si camion.
Articolul 6
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
...............
14. drum public - orice cale de comunicație terestra, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulației publice; drumurile care sunt închise circulației publice sunt semnalizate la intrare cu inscripții vizibile;
.....................
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate poliția locală sa ami facă dosar penal pentru băutură ... Beneficiile Beneficiile Poate poliția locală sa ami facă dosar penal pentru băutură dacă mă aflam pe un drum forestier (vezi toată discuția)
Conducere pe dum privat Sebastian 19 7 9 Sebastian 19 7 9 Buna ziua Telefonic la insistenta politie am mutat. Masina chiar daca le. Am spus ca am consumat alcool.Cand am ajuns dupa aproximativ o suta de metri de ... (vezi toată discuția)
Drum public - cum se delimiteaza? sielgabe sielgabe Conform codului rutier: \"drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau ... (vezi toată discuția)