Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocații de stat pentru copii.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocații de stat pentru copii.

Bună ziua. Am redobândit cetățenia română în anul 2014, cu stabilirea domiciliului în străinătate. În luna mai 2021 în străinătate s-a născut copilul meu. În luna februarie 2022, împreună cu copilul, m-am stabilit cu domiciliul în România și am obținut carte de identitate. Respectiv, în februarie 2022 am depus cerere de stabilire a alocației de stat pentru copil, dreptul fiind stabilit de AJPIS începând cu martie 2022 (luna următoare depunerii cererii) și nu începând cu iunie 2021 (luna următoare nașterii copilului). AJPIS argumentează refuzul de achita retrospectiv alocația în conformitate cu articolul 6 alineatul (5) din Legea nr. 61/1993, prin faptul că domiciliul reprezentantului legal a fost stabilit în februarie 2022, deși în lege nu există o asemenea restricție, copilul fiind cetățean român de la naștere.
Întrebarea este, dacă răspunsul AJPIS este legal sau contrar legii? Mulțumesc.
ultimatus, utilizator