Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua, am și eu o nelămurire cu privire la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua, am și eu o nelămurire cu privire la telefonia mobila. ...

Bună ziua, am și eu o nelămurire cu privire la telefonia mobila. Am un abonament de circa 10 ani la Telecom TV în care este inclus și un abonament de internet pe cartela. De-asemenea am și un abonament tot pe cartela de circa 22 ani la Orange, toate în perioada contractuala.
Intrucat la domiciliul meu unde folosesc aceste abonamente cei de la RCS&RDS - DIGI și-au exstins rețeaua și pot contracta un abonament TV. și de internet mai ieftin, cum pot rezilia contractele de internet cu cele doua companii înainte de termen? Mai mult, cele doua companii s-au unit, deci e normal sa am doua cartele de internet de la aceeași companie?

cand ziceti internet pe cartela va referiti la cardul SIM sau la modul de a plati serviciile mobile "pe cartela"? fiindca in al doilea caz, cartela se opreste deindata ce nu mai este alimentata. daca e vorba de cardul SIM, contractele de comunicatii mobile sunt executate asa cum sunt semnate. de ce le reinnoiti la fiecare doi ani? daca le-ati fi lasat abandonate ati fi putut sa le reziliati in 30 zile. cat despre fuziunea Telekom - Orange, o sa va dezamagesc: Orange a cumparat doar telefonia fixa si televiziunea prin cablu de la Telekom.
Da de cardul SIM e vorba, problema e ca nu credeam ca vreo companie sa
instalaleze fibra optica în zona unde locuiesc din acest motiv am prelungit abonamentele. Mulțumesc de răspuns oricum.

adriandimitriu a scris:

cand ziceti internet pe cartela va referiti la cardul SIM sau la modul de a plati serviciile mobile "pe cartela"? fiindca in al doilea caz, cartela se opreste deindata ce nu mai este alimentata. daca e vorba de cardul SIM, contractele de comunicatii mobile sunt executate asa cum sunt semnate. de ce le reinnoiti la fiecare doi ani? daca le-ati fi lasat abandonate ati fi putut sa le reziliati in 30 zile. cat despre fuziunea Telekom - Orange, o sa va dezamagesc: Orange a cumparat doar telefonia fixa si televiziunea prin cablu de la Telekom.

Ybaion, utilizator
Și televiziunea pri satelit a cumparat-o

Ybaion a scris:

Da de cardul SIM e vorba, problema e ca nu credeam ca vreo companie sa
instalaleze fibra optica în zona unde locuiesc din acest motiv am prelungit abonamentele. Mulțumesc de răspuns oricum.

adriandimitriu a scris:

cand ziceti internet pe cartela va referiti la cardul SIM sau la modul de a plati serviciile mobile "pe cartela"? fiindca in al doilea caz, cartela se opreste deindata ce nu mai este alimentata. daca e vorba de cardul SIM, contractele de comunicatii mobile sunt executate asa cum sunt semnate. de ce le reinnoiti la fiecare doi ani? daca le-ati fi lasat abandonate ati fi putut sa le reziliati in 30 zile. cat despre fuziunea Telekom - Orange, o sa va dezamagesc: Orange a cumparat doar telefonia fixa si televiziunea prin cablu de la Telekom.