avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cm in preaviz Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cm in preaviz Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu o speta. ...

Cm in preaviz
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu o speta. 3 angajati ai mei fiind in preaviz, au intrat brusc in cm înainte cu 2 zile . As vrea sa ma ajutati cu o cerere pentru a chema comisia, acestia intrand in cm intentionat fara sa aiba nimic.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:09, 19 Mai 2022
Despre ce comisie este vorba?
Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi


Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?

Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi


Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?

Nu stiu. Asta intreb. Unde m-as putea adresa in cazul in care suspectez ca un angajat si-a luat medical neavand nimic. Doar sa traga de timp pt a-și lua salariul prin acel cm

alexstana1988 a scris:

Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi


Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?



In cazul în care angajatorul constată că certificatul de concediu medical a fost eliberat fără justificare (de exemplu, angajatorul are motive întemeiate să creadă că salariatul nu este de fapt bolnav), are dreptul de a sesiza casa de asigurări de sănătate cu privire la eliberarea ilegală a certificatului medical al salariatului. În acest caz, angajatorul are dreptul de a amâna plata indemnizației cu maximum 90 de zile, numai după sesizarea casei de asigurări de sănătate.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat cu multe concedii medicale smeagull smeagull Buna ziua, Ce poate face angajatorul in cazul in care un angajat are suspect de multe concedii medicale, pentru motiv medicale diverse? Se pot verifica ... (vezi toată discuția)
Contestare concediu medical ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! supun dezbaterii dumneavoastra urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati cu un raspuns. unui angajat aflat in concediu medical, i se refuza plata ... (vezi toată discuția)
Concediu medical fictiv BobiX BobiX am un angajat care si-a luat un concediu medical fictiv. pe ce ma bazez cand spun asta? pe afirmatiile colegilor sai, care mi-au spus din vreme: vezi ca ... (vezi toată discuția)