Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cm in preaviz Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cm in preaviz Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu o speta. ...

Cm in preaviz
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu o speta. 3 angajati ai mei fiind in preaviz, au intrat brusc in cm înainte cu 2 zile . As vrea sa ma ajutati cu o cerere pentru a chema comisia, acestia intrand in cm intentionat fara sa aiba nimic.
Despre ce comisie este vorba?
Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi

Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?

Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi

Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?

Nu stiu. Asta intreb. Unde m-as putea adresa in cazul in care suspectez ca un angajat si-a luat medical neavand nimic. Doar sa traga de timp pt a-și lua salariul prin acel cm

alexstana1988 a scris:

Ma refer ca as vrea sa cer o comisie pt a vedea daca sunt cu adevarat bolnavi

Cornel Vasile a scris:

Despre ce comisie este vorba?

In cazul în care angajatorul constată că certificatul de concediu medical a fost eliberat fără justificare (de exemplu, angajatorul are motive întemeiate să creadă că salariatul nu este de fapt bolnav), are dreptul de a sesiza casa de asigurări de sănătate cu privire la eliberarea ilegală a certificatului medical al salariatului. În acest caz, angajatorul are dreptul de a amâna plata indemnizației cu maximum 90 de zile, numai după sesizarea casei de asigurări de sănătate.
[ link extern ] /