Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine este de vina, daca examinatul spune ca de pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine este de vina, daca examinatul spune ca de pe banda unde este, ...

Cine este devina, daca examinatul spune ca de pe banda unde este, nu se poate dreapta ca este sageata doar inainte, dar examinatorul spune ca este ok sa mearga totus dreapta? La o plangere cine raspunde? Adica examinatorul nu a spus ca un test sa vada daca stie ca nu are voie, ca ia dat permisul.
Poate sa fie un test privind cunoasterea normelor de circulatie. Examinatul a procedat corect atragand examinatorului atentia ca manevra dispusa nu este legala.. Daca examinatorul insista in efectuarea manevrei dupa ce examinatul ii spune ca nu este corect acesta din urma trebuie sa efetueze manevra dispusa de examinator. Asa am fost invatati cand am facut eu scoala de soferi.
ing. Ioan Ciobanu
Si la o plangere cine raspunde? Ala care a facut manevra ilegala, sau care a spus sa o faca? Pana la urma examinatul a facut ceva ilegal si nu poate sa devina legal daca cineva a spus sa faca ceva ilegal.
alexa_187, utilizator