Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie Buna ziua acum 1 an am fi prins ca am furat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie Buna ziua acum 1 an am fi prins ca am furat din magazin ...

Citatie
Buna ziua acum 1 an am fi prins ca am furat din magazin kaufland. A venit poliția am dat o declarație, dupa cateva luni am fost sunat să mă prezint la sectie unde mi a zis un domn polițist ca sa renuntat la urmărirea penală si sa ma duc sa semnez. După alte câteva luni am primit acasă o Ordonanță de renuntare la urmărirea penală și ca am de plata 100 de lei . Am plătit amenda am dus chitanța grefierului. După 2 zile am primit CITATIE "sunteti chemat în această instanță, camera sala 1, Complet cp2_cp_pi, în data de.... ora .... În calitate de învinuit în dosarul cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala ( art 318 alin 12 NCPP". Intrebarea mea este ce se va întâmpla acolo si daca se pot înrăutățit lucrurile.
Buna ziua,
Renuntarea la urmarirea penala dispusa de proces va fi verificata sub aspectul legalitatii de instanta de judecata, asa cere legea. Nu aveti de ce sa va ingrijorati, in majoritatea cazurilor instanta confirma solutia de renuntare.
Si se intampla ceva daca nu ma duc?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Renuntarea la urmarirea penala dispusa de proces va fi verificata sub aspectul legalitatii de instanta de judecata, asa cere legea. Nu aveti de ce sa va ingrijorati, in majoritatea cazurilor instanta confirma solutia de renuntare.

Ar fi bine sa mergeti.