Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este procedura de calcul a facturilor E-on de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este procedura de calcul a facturilor E-on de la gaze in ...

Care este procedura de calcul a facturilor E-on de la gaze in baza consumului stabilit cu ajutorul contorului.
Nu stiu exact ce nelamurire aveti, dar, in principiu se face un calcul bazat pe diferenta intre doua (auto)citiri a indecsilor lunari (la fiecare 3 luni citeste operatorul), se inmulteste cu apx. 10,6 pentru transformarea din mc in kilowati-ora si apoi se inmulteste cu pretul plafonat de 0,31 RON/kw-ora. Pretul poate fi mai mic de atit, daca nu se aplica inca plafonarea, mie de exemplu mi se va aplica de la 1 iunie, cind imi expira vechiul contract si mi s-a propus noul cost de vreo 4 ori mai mare. Cu plafonarea va fi mai mare doar cu 85%.