Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! In cazul unui divort prin Judecatorie, care ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! In cazul unui divort prin Judecatorie, care sunt documentele ...

Buna ziua!
In cazul unui divort prin Judecatorie, care sunt documentele primite de parti? Exista o dovada ca a inceput procedura de divort? De-a lungul acestei proceduri ce documente sunt emise? De ex. cand se decaleaza un termen de prezentare a partilor, n-ar trebui sa existe o instiintare scrisa?
Bună ziua,

Dacă nu ați primit nicio citație, verificați numele partilor pe portalul instanțelor de judecată.
Dosarul ar trebui sa apară acolo.
Buna ziua!

Daca aveti nevoie de o dovada privind existenta procesului, puteti solicita un certificat de grefa, printr-o cerere depusa la registratura.
Pe parcursul procesului, in functie de calitatea avuta se transmit partilor: cererea de chemare in judecata/intampinare, citatia pentru primul termen si hotararea finala.
Nu se transmit si alte citatii deoarece se considera ca termenul este in cunostinta. Incheierile de sedinta raman la dosarul cauzei. Daca doriti sa le consultati, o puteti face prin studierea dosarului la arhiva sau inaintea sedintei de judecata.