Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Anul trecut a fost publicata legea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Anul trecut a fost publicata legea 196/12.07.2021 ...

Buna ziua,

Anul trecut a fost publicata legea 196/12.07.2021 prin care este obligatorie montarea repartitoarelor de caldura.
Mare parte a locatarilor din bloc refuza, insa suntem si o parte care dorim montarea acestora. Ce solutie avem?
Este sau nu obligatorie montarea acestora?
Noi cei de la etajul 10 avem caloriferele reci permanent, dar platim la fel ca toti ceilalti. Nu avem nici o parghie legala sa refuzam plata...
Cei de la parter in schimb, stau cu geamurile deschise, deoarece nu pot inchide caldura de la propriile calorifere...
Deci montarea acestor repartitoare ar fi mai mult decat bine-venita.

Va multumesc!
Nu există ca toată lumea să plătească mai puțin. Asociația primește o factură pe energia termică livrată în condominiu, care trebuie repartizată, iar suma părților repartizate trebuie să coincidă cu acel consum de pe factură. Matematic vorbind
nu are de unde să iasă mai puțin pentru fiecare, prin orice altă metodă, cui rămâne acel rest?

Oricum, aici nu mai e pe vrute, termenul final e sfârșitul acestui an.
Sorry ca va contrazic...dar acum platim in jur de 150-200 lei de apartament. Cu repartitoare, unii le inchideau si plateau 70-100...ceilalti ajungeau sa plateasca 400-500.
In sfarsit...la noi nimeni nu le vrea.

latka a scris:

Nu există ca toată lumea să plătească mai puțin. Asociația primește o factură pe energia termică livrată în condominiu, care trebuie repartizată, iar suma părților repartizate trebuie să coincidă cu acel consum de pe factură. Matematic vorbind
nu are de unde să iasă mai puțin pentru fiecare, prin orice altă metodă, cui rămâne acel rest?

Oricum, aici nu mai e pe vrute, termenul final e sfârșitul acestui an.

Ia mai citiți o data ce am scris, intrati și pe site-ul la care am pus link și veți înțelege. Nu are legătură situația de atunci cu cea de acum.

undral a scris:

Sorry ca va contrazic...dar acum platim in jur de 150-200 lei de apartament. Cu repartitoare, unii le inchideau si plateau 70-100...ceilalti ajungeau sa plateasca 400-500.
In sfarsit...la noi nimeni nu le vrea.

S-a mai amanat un an . Au venit deja facturi de caldura destul de mari ..sunt curioasa daca proprietarii or sa vrea sa monteze repartitoare.