Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Anul trecut a fost publicata legea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Anul trecut a fost publicata legea 196/12.07.2021 ...

Buna ziua,

Anul trecut a fost publicata legea 196/12.07.2021 prin care este obligatorie montarea repartitoarelor de caldura.
Mare parte a locatarilor din bloc refuza, insa suntem si o parte care dorim montarea acestora. Ce solutie avem?
Este sau nu obligatorie montarea acestora?
Noi cei de la etajul 10 avem caloriferele reci permanent, dar platim la fel ca toti ceilalti. Nu avem nici o parghie legala sa refuzam plata...
Cei de la parter in schimb, stau cu geamurile deschise, deoarece nu pot inchide caldura de la propriile calorifere...
Deci montarea acestor repartitoare ar fi mai mult decat bine-venita.

Va multumesc!
Montarea repartitoarelor este obligatorie - art. 29, și constituie contravenție în cazul în care nu se îndeplinește - art. 45.
Legea 325 din 2006 actualizată stabilește asta. Asociația trebuie să se implice în aceasta activitate și poate fi reclamată la primărie.
[ link extern ]
latka, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Legea nr 196 a fost pubicata initial in 2018 dar a suferit modificari si completari succesive
1.Legea 196 din 2018, nu are nici o legătură cu legea 196 din 2021.
2.Legea 196 din 2018 nu a suferit nici o modificare.
3.Amanarea legată de repartitoare a fost justificată în parlament prin timpul prea scurt de punere în aplicare, dar obligativitatea rămâne. Așa că cei de la asociație nu au vreo justificare să aibă ceva împotriva montării repartitoarelor, dimpotrivă. Ar trebui să fie primii care să insiste pentru o împărțire justa a cheltuielilor legate de consumul energiei termice. Știu că e mai ușor să nu faci nimic.
latka, moderator
Buna ziua,
La noi in asociatie, nimeni nu vrea aceste repartitoare de caldura. Au fost pana in 2011 cand nu le-au mai folosit. Ce se poate face in situatia asta?
Justificarea este ca se plateste mai putin daca toata lumea este la pausal.
Multumesc