Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Conform legii 125/2022 va fi recunoscuta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Conform legii 125/2022 va fi recunoscuta vechimea ...

Buna ziua. Conform legii 125/2022 va fi recunoscuta vechimea in munca a pfa. Daca pfa a achitat contributii la pensie, casa de pensii emite o adeverinta privind stagiul de cotizare. In acest caz, daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de lege, cine certifica acest lucru? Nu am vazut nici o lamurire in acest sens. Multumesc!
Vechimea în muncă și, după caz, vechimea în specialitate este considerată perioada în care PFA a desfășurat activitate economică și a achitat contribuțiile, taxele și impozitele legale, nefiind luată în considerare perioada în care PFA nu a avut activitate generatoare de venit sau a avut activitatea suspendată.

in speta, ANAf certifica plata contributiilor si ONRC(cred) certifica activitatea dvs ....